SI5340B-D07501-GMR
Mfr.Part #
SI5340B-D07501-GMR
Description
IC CLOCK GENERATOR PLL 44QFN
Operating Temperature (Max) :
85°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Length :
7mm
Output Clock Frequency-Max :
350MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
44
JESD-30 Code :
S-XQCC-N44
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Supply Voltage :
1.8V
Primary Clock/Crystal Frequency-Nom :
750MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.89V
Height Seated (Max) :
0.9mm
Width :
7mm
2 (1 Year)
Skyworks Solutions, Inc. SI5340B-D07501-GMR
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Skyworks Solutions, Inc. SI5340B-D07501-GMR Overview
SI5340B-D07501-GMR Features
  • Highly configurable PLL for superior timing precision.
  • Multiple output frequencies for versatile integration in complex systems.
  • Low phase noise and jitter, critical for high-speed data transmission.
  • Compact 44QFN packaging suitable for space-constrained applications.
  • Robust temperature and voltage stability, ensuring reliable operation under varying conditions.
SI5340B-D07501-GMR Applications
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD