SI5338C-B11101-GM
Mfr.Part #
SI5338C-B11101-GM
Package / Case
QFN-24
Description
I2C CONTROL, 4-OUTPUT, ANY FREQU
Product Category :
Application Specific Clock/Timing
PLL :
Yes with Bypass
Product Status :
Active
Frequency - Max :
200MHz
Output :
HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL
Number of Outputs :
4 Output
Operating Supply Voltage :
1.8 V, 2.5 V, 3.3 V
Ratio - Input:Output :
3:4
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
1.71V ~ 1.98V, 2.25V ~ 2.75V, 2.97V ~ 3.63V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Type :
CML, HCSL, HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, SSTL
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Circuits :
1
Operating Supply Current :
45 mA
Main Purpose :
Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), Telecom
Type :
Programmable Clock Generators
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
QFN-24
Input :
CML, CMOS, HCSL, HSCL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL, Crystal
Product :
Clock Generators
Differential - Input:Output :
Yes/Yes
Supplier Device Package :
24-QFN (4x4)
Packaging :
Tray
Datasheets
SI5338C-B11101-GM
Skyworks Solutions, Inc. SI5338C-B11101-GM
Application Specific Clock/Timing Skyworks Solutions, Inc. SI5338C-B11101-GM Overview
SI5338C-B11101-GM Features
The SI5338C-B11101-GM is notable for its advanced features, including:
  • Integrated I2C control for precise frequency management.
  • Ability to generate any frequency, catering to a broad spectrum of application needs.
  • High stability and low jitter performance, critical for high-speed digital communication.
SI5338C-B11101-GM Applications
  • Telecommunications Equipment
  • Consumer Electronics
  • Networking Hardware
  • Industrial Automation
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD
Catalog related products
  • Texas Instruments
    IC CLK BUF 400MHZ 1CIRC 32WQFN
    IC CLK BUFFER PCIE 1:2 8TDFN
  • Intersil (Renesas Electronics Corporation)
    IC FAN/BUFFER DIFF 20TSSOP
    IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-TSSOP
    IC CLK GENERATOR 100MHZ 24QFN