SI4732-A10-GSR
Mfr.Part #
SI4732-A10-GSR
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
RF RX AM/FM 520KHZ-1.71MHZ SOIC
RF Receivers
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-20°C~85°C
HTS Code :
Data Interface :
PCB, Surface Mount
Terminal Pitch :
1.27mm
Demodulation Type :
AM/FM
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Modulation or Protocol :
AM, FM, SW-LW
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
520kHz~1.71MHz 64MHz~108MHz
Number of Terminations :
16
Power Supplies :
3/3.3V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
Dual
Datasheets
SI4732-A10-GSR
Introducing RF Receivers Skyworks Solutions, Inc. SI4732-A10-GSR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-20°C~85°C, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:16, SI4732-A10-GSR pinout, SI4732-A10-GSR datasheet PDF, SI4732-A10-GSR amp .Beyond RF Receivers Skyworks Solutions, Inc. SI4732-A10-GSR ,we also offer ANN-MB-00-00, LEA-M8T-0, LEA-M8F-0, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Skyworks Solutions, Inc. SI4732-A10-GSR
DUAL RF Receiver 2.7V~3.6V -20°C~85°C PCB, Surface Mount PCB, Surface Mount 520kHz~1.71MHz 64MHz~108MHz 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SI4732-A10-GSR Overview
In the package 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), there is a version of RF Receiver.Tape & Reel (TR) is the package of RF transmitter and receiver format.In this RF Receiver, the supply voltage is 2.7V~3.6V.In General Purpose, it is primarily used.A DUAL position is assigned to RF transmitter and receiver's terminals.This device works well at 520kHz~1.71MHz 64MHz~108MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency.There have been a total of 16 terminations of RF Receiver for this system.
SI4732-A10-GSR Features
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
520kHz~1.71MHz 64MHz~108MHz
16 terminations
SI4732-A10-GSR Applications
There are a lot of Silicon Labs
SI4732-A10-GSR RF Receivers applications.
  • Sensors
  • GSM
  • WCDMA
  • TD-SCDMA
  • Optical transmission devices
  • Measuring for data transmission
  • Radio communication equipment
  • Measuring instruments
  • Cellular infrastructure
  • Microwave radios
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD