SHLP-11V-S-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SHLP-11V-S-B
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 11POS 1.00MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
11
Pitch :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Termination :
Crimp
HTS Code :
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Series :
SHL
Filter Feature :
Color :
Natural
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
11
MIL Conformance :
Connector Type :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
SHLP-11V-S-B
JST SHLP-11V-S-B
1 Rows Receptacle Bulk Natural 11 Positions Panel Mount, Right Angle Female Socket Crimp SHL
SHLP-11V-S-B Overview
SHLP-11V-S-B Features
SHL series
SHLP-11V-S-B Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
SHLP-11V-S-B Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM