SHDR-20V-S-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SHDR-20V-S-B
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 20POS 1.00MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Length :
13mm
Filter Feature :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Material :
PBT
Contact Termination :
Crimp
Mount :
Cable, Free Hanging
MIL Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Female Socket
Series :
SHD
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
Row Spacing :
0.039 (1.00mm)
Number of Rows :
2
Gender :
FEMALE
Lead Free :
Lead Free
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
20
IEC Conformance :
Color :
Natural
DIN Conformance :
Depth :
5mm
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
HTS Code :
Total Number of Contacts :
20
Width :
4.9mm
Lead Pitch :
1mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
SHDR-20V-S-B
JST SHDR-20V-S-B
2 Rows Receptacle Bulk Natural 20 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp SHD PBT
SHDR-20V-S-B Overview
SHDR-20V-S-B Features
SHD series
SHDR-20V-S-B Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
SHDR-20V-S-B Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM