SH50C-3.0-100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH50C-3.0-100
Manufacturer
Amgis
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 3A 40 MOHM TH
Stock
282
In Stock :
282
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
SH50
Length :
24.1046mm
Type :
Toroidal
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
15.1892mm
Height Seated (Max) :
1.059 26.90mm
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Tray
Current Rating :
3A
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Height :
26.8986mm
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Frequency :
10kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.949Lx0.598W 24.10mmx15.20mm
Material - Core :
Iron Powder
Inductance :
100μH
Mount :
Through Hole
Datasheets
SH50C-3.0-100
Amgis SH50C-3.0-100
SH50C-3.0-100 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD