SH260C-5.0-33
Mfr.Part #
SH260C-5.0-33
Manufacturer
Amgis
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 5A 47 MOHM TH
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
47mOhm
Width :
15.1892mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
26.8986mm
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-40°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.949Lx0.598W 24.10mmx15.20mm
Inductance :
33μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
10kHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Material - Core :
Iron Powder
Length :
24.1046mm
Type :
Toroidal
Current Rating (Amps) :
5A
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.059 26.90mm
Series :
SH260
Mount :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Packaging :
Tray
Datasheets
SH260C-5.0-33
SH260C-5.0-33 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD