SFT37S60K303B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFT37S60K303B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 60UF 10% 370VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Terminal Shape :
Binding Post
Published :
Height Seated (Max) :
3.150 80.01mm
Lead Spacing :
0.810 20.57mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
370V
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 370
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
20.574mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance :
60μF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
76.962mm
Series :
SF
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Diameter :
66.5mm
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Size / Dimension :
2.620Dia 66.55mm Lip
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Brackets, Chassis Mount, Holder
Applications :
Motor Run
Tolerance :
±10%