SFS66T15K384B-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFS66T15K384B-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 15UF 10% 660VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Lead Spacing :
0.810 20.57mm
Capacitance :
15μF
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Series :
SF
Voltage - Rated AC :
660V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
Motor Run
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
3.960 100.58mm
Size / Dimension :
2.120Dia 53.85mm