SFR25H0005118FA500
Mfr.Part #
SFR25H0005118FA500
Description
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistance :
5.11Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
SFR25H
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
350V
Lead Diameter :
0.58 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Vishay SFR25H0005118FA500
FIXED RESISTOR, 5.11Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,