SFR2500007500FR500
Mfr.Part #
SFR2500007500FR500
Description
RES 750 OHM 0.4W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
580 μm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.4W
Resistance :
750Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
7.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power Rating :
400mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated DC :
250V
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated :
250V
Max Power Dissipation :
400mW
Diameter :
2.5mm
Lead Free :
Lead Free
Vishay SFR2500007500FR500
FIXED RESISTOR, 750Ohm, 0.4W, Metal Film,