SFR2500005499FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR2500005499FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 54.9 OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
400mW
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
54.9Ohm
Diameter :
2.5mm
Package / Case :
Axial
Construction :
Cylindrical
Composition :
Metal Film
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
250V
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
400mW
Series :
SFR25
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay SFR2500005499FR500
FIXED RESISTOR, 54.9Ohm, 0.4W, Metal Film,