SFR2500004702JA500
Mfr.Part #
SFR2500004702JA500
Description
RES 47K OHM 0.4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Resistance :
47kOhm
Diameter :
2.5mm
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
400mW
Voltage - Rated AC :
250V
Packing Method :
Ammo Pack
Power (Watts) :
0.4W