SFR2500002551FA500
Mfr.Part #
SFR2500002551FA500
Description
RES 2.55K OHM 0.4W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
400mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
400mW
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
2.55kOhm
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.4W
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Diameter :
2.5mm
Vishay SFR2500002551FA500
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.55kOhm, 0.4W, Metal Film,