SFR2500001962FR500
Mfr.Part #
SFR2500001962FR500
Description
RES 19.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Diameter :
2.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
No
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
250V
Max Power Dissipation :
400mW
Power Rating :
400mW
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power (Watts) :
0.4W
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Wire
Lead Diameter :
580 μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
19.6kOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Vishay SFR2500001962FR500
FIXED RESISTOR, 19.6kOhm, 0.4W, Metal Film,