SFR2500001401FR500
Mfr.Part #
SFR2500001401FR500
Description
RES 1.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Published :
Construction :
Cylindrical
Resistance :
1.4kOhm
Power Rating :
400mW
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
580 μm
Max Power Dissipation :
400mW
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
2.5mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated :
250V
Power (Watts) :
0.4W
2
Contact Plating :
Tin
Series :
SFR25
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Vishay SFR2500001401FR500
FIXED RESISTOR, 1.4kOhm, 0.4W, Metal Film,