SFR2500001004JA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR2500001004JA100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1M OHM 0.4W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
SFR25
Power (Watts) :
0.4W
Max Power Dissipation :
400mW
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
1MOhm
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Cylindrical
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Vishay SFR2500001004JA100
Through Hole FIXED RESISTOR, 1MOhm, 0.4W, Metal Film,