SFR16S0009530FR500
Mfr.Part #
SFR16S0009530FR500
Description
RES 953 OHM 1/2W 1% AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
1.9mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
200V
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
953Ohm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Tolerance :
±1%
Vishay SFR16S0009530FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 953Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,