SFR16S0007329FR500
Mfr.Part #
SFR16S0007329FR500
Description
RES 73.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Axial
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
Lead Diameter :
0.45 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
6 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
SFR16S
Surface Mount :
No
Resistance :
73.2Ohm
Vishay SFR16S0007329FR500
FIXED RESISTOR, 73.2Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,