SFR16S0003740FR500
Mfr.Part #
SFR16S0003740FR500
Description
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
374Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.45 mm
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Vishay SFR16S0003740FR500
FIXED RESISTOR, 374Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,