SFR16S0003240FR500
Mfr.Part #
SFR16S0003240FR500
Description
RES 324 OHM 1/2W 1% AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
1.9mm
Voltage - Rated :
200V
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
324Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Vishay SFR16S0003240FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 324Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,