SFR16S0003161FA500
Mfr.Part #
SFR16S0003161FA500
Description
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±1%
Packing Method :
Ammo Pack
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
3.16kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tubular
Contact Plating :
Tin
Series :
SFR16S
Diameter :
1.9mm
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Vishay SFR16S0003161FA500
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.16kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,