SFR16S0002431FA500
Mfr.Part #
SFR16S0002431FA500
Description
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.9mm
Contact Plating :
Tin
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
2.43kOhms
Series :
SFR16S
Published :
Length :
3.5052mm
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Vishay SFR16S0002431FA500
Through Hole 2.43kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,