SFR16S0002051FR500
Mfr.Part #
SFR16S0002051FR500
Description
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Series :
SFR16S
Surface Mount :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
2.05kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.45 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Vishay SFR16S0002051FR500
FIXED RESISTOR, 2.05kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,