SFR16S0002000FR500
Mfr.Part #
SFR16S0002000FR500
Description
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL
Stock
850
In Stock :
850
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Wire
Published :
2002
Lead Diameter :
450 µm
Package / Case :
Axial
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
200Ohm
Packing Method :
TR
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
Diameter :
1.9mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
yes
Vishay SFR16S0002000FR500
FIXED RESISTOR, 200Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,