SFR16S0001744FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR16S0001744FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.74M OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.45 mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Series :
SFR16S
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.74MOhm
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Metal Film
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay SFR16S0001744FR500
FIXED RESISTOR, 1.74MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,