SFR16S0001623FR500
Mfr.Part #
SFR16S0001623FR500
Description
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Tin
Resistance :
162kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Tubular
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Diameter :
1.9mm
Vishay SFR16S0001623FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 162kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,