SFR16S0001210FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR16S0001210FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
121Ohm
Composition :
Metal Film
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
500mW
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Diameter :
450 µm
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
1.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
200V
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%