SFR03EZPF43R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR03EZPF43R0
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
SULFUR TOLERANT CHIP RESISTORS
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±1%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Product :
Thick Film Resistors SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Brand :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
0.45 mm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Technology :
Thick Film
Voltage Rating :
50 V
Resistance :
43 Ohms
Width :
0.8 mm
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series :
SFR
Application :
Automotive Grade
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Package :
Cut Tape (CT)
Datasheets
SFR03EZPF43R0
ROHM Semiconductor SFR03EZPF43R0
SFR Series, Thick Film, 43 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C