SFR01MZPJ106
Mfr.Part #
SFR01MZPJ106
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 10M OHM 5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Resistance :
10MOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
63mW
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
SFR01MZPJ106
ROHM Semiconductor SFR01MZPJ106
FIXED RESISTOR SFR Series, Thick Film, 10MOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C