SFP44T25J384B-00DU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFP44T25J384B-00DU
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 25UF 5% 440VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Series :
SF
Termination :
Quick Connect, Disconnect
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
1.870Dia 47.50mm Lip
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
3.960 100.58mm
Voltage - Rated AC :
440V
Capacitance :
25µF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Applications :
Motor Run
Lead Spacing :
0.810 20.57mm