SFP44T10K238B-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFP44T10K238B-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10UF 10% 440VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Pitch :
20.574mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.810 20.57mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Length :
60.452mm
Size / Dimension :
1.870Dia 47.50mm Lip
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Height Seated (Max) :
2.500 63.50mm
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Mount :
Chassis Mount
Capacitance :
10μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Motor Run
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Series :
SF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
440V
HTS Code :
Diameter :
47.498mm