SFP28T20L284K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFP28T20L284K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP 280VAC 1 3/4" ROUND QC TERM
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage Rating - DC :
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitance :
20 µF
Height - Seated (Max) :
2.960 (75.18mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Ratings :
Size / Dimension :
1.870 Dia (47.50mm)
Package :
Bulk
Tolerance :
±3%
Features :
High Temperature
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC :
280V
Lead Spacing :
0.810 (20.57mm)