SFM210-LPSE-S20-SD-BK
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-S20-SD-BK
Description
CONN HDR 20POS 0.039 GOLD SMD
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Solder
Body Length or Diameter :
0.807 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current Rating (Amps) :
1A
Body Breadth :
0.059 inch
ONE
Total Number of Contacts :
20
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Connector Type :
Header, Top or Bottom Entry
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
2.0066mm
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Body Depth :
0.087 inch
Contact Type :
Female Socket
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 20 Positions Female Socket