SFM210-LPSE-D29-ST-BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFM210-LPSE-D29-ST-BK
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HDR 58POS 0.039 GOLD PCB
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Connector Type :
Header
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Plating Thickness :
10μin
Packaging :
Tube
Insulation Color :
Black
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Female Socket
Contact Shape :
Square
Body Breadth :
0.098 inch
Number Of PCB Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Row Spacing :
Published :
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Insulation Height :
0.083 2.10mm
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Length - Termination :
0.094 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Terminal Pitch :
0.9906mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material :
Phosphor Bronze
Body Depth :
0.083 inch
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Rows :
2
Number of Positions :
58
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board
Series :
SFM210
2 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 58 Positions Female Socket