SFM-145-L2-S-D-P-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFM-145-L2-S-D-P-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 90POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Filter Feature :
No
Contact Resistance :
15mOhm
Total Number of Contacts :
90
Fastening Type :
Push-Pull
Reference Standard :
UL
Factory Lead Time :
3 Weeks
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Style :
Board to Board or Cable
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle
Feature :
Pick and Place
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
90
Body Breadth :
0.145 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Durability :
10000 Cycles
Mixed Contacts :
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type :
Female Socket
Number Of PCB Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
250VAC
Current Rating (Amps) :
3.2A per Contact
Series :
Tiger Eye™ SFM
Stack Height (Mating) :
6.15mm 6.30mm 7.92mm 8.08mm 9.70mm 9.86mm 11.61mm 11.76mm
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.185 4.70mm
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e3
DIN Conformance :
Contact Shape :
Square
Additional Feature :
TIGER EYE CONTACT
Number of Rows :
2
Radiation Hardening :
Plating Thickness :
30μin
Contact Finish - Post :
Tin
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Depth :
0.185 inch
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
MIL Conformance :
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Samtec, Inc. SFM-145-L2-S-D-P-TR
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 90 Positions Female Socket