SFM-127-01-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFM-127-01-L-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Style :
Board to Board or Cable
Connector Type :
Receptacle
Number of Conductors :
ONE
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Body Length or Diameter :
1.505 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Contact Type :
Female Socket
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Fastening Type :
Push-Pull
HTS Code :
IEC Conformance :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
250VAC
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Height :
0.180 4.57mm
MIL Conformance :
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Post :
Tin
Body Depth :
0.18 inch
JESD-609 Code :
e3
Number of Rows :
2
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Filter Feature :
Number of Positions :
54
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Current Rating (Amps) :
3.2A per Contact
Series :
Tiger Eye™ SFM
Stack Height (Mating) :
6.02mm 6.17mm 7.80mm 7.95mm 9.58mm 9.73mm 11.48mm 11.63mm
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.145 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SFM-127-01-L-D
Samtec, Inc. SFM-127-01-L-D
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54 Positions Female Socket