SFH6136-X016
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFH6136-X016
Manufacturer
Vishay
Package / Case
8-DIP (0.400, 10.16mm)
Datasheet
Download
Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP
Stock
586
In Stock :
586
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Optoelectronic Device Type :
LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
Output Current per Channel :
8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.6V
Reverse Breakdown Voltage :
3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Package / Case :
8-DIP (0.400, 10.16mm)
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
200ns, 200ns
Max Power Dissipation :
100mW
Data Rate :
1 Mbps
Current Transfer Ratio (Min) :
19% @ 16mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Input Current :
25mA
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Output Type :
Transistor with Base
Additional Feature :
OPEN COLLECTOR, TTL COMPATIBLE, UL RECOGNIZED, VDE RECOGNIZED
Max Output Voltage :
25V
Forward Current :
25mA
Configuration :
Single
Input Type :
DC
Current Transfer Ratio :
35 %
Max Collector Current :
16mA
Number of Pins :
8
Number of Channels :
1
Published :
1995
Power Dissipation :
100mW
Pbfree Code :
yes
Datasheets
SFH6136-X016
Introducing Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Vishay SFH6136-X016 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-DIP (0.400, 10.16mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~100°C, Number of Pins:8, Number of Channels:1, SFH6136-X016 pinout, SFH6136-X016 datasheet PDF, SFH6136-X016 amp .Beyond Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output Vishay SFH6136-X016 ,we also offer LTV-814S-TA1, LTV-827S-TA1, LTV-814HS-TA1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.