SFC48T24L391K-F
Mfr.Part #
SFC48T24L391K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 24UF 3% 480VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Feature :
High Temperature
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.810 20.57mm
Voltage - Rated AC :
480V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Size / Dimension :
2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
4.030 102.36mm
Capacitance :
24μF
Tolerance :
±3%
Package / Case :
Radial, Can
Series :
SF
Operating Temperature :
-40°C~70°C