SFC48S15L291K-F
Mfr.Part #
SFC48S15L291K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 15UF 3% 480VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Rated (AC) Voltage (URac) :
480V
HTS Code :
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitance :
15μF
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Width :
48.514mm
Packaging :
Bulk
Feature :
High Temperature
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SF
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm
Length :
73.914mm
Lead Spacing :
0.810 20.57mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
480V
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Package / Case :
Radial, Can
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 480
Tolerance :
±3%
Height Seated (Max) :
3.030 76.96mm