SFC44T25K391B-F
Mfr.Part #
SFC44T25K391B-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 25UF 10% 440VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Capacitance :
25µF
Series :
SF
Width :
48.514mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Motor Run
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated AC :
440V
HTS Code :
Size / Dimension :
2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm Lip
Lead Spacing :
0.810 20.57mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Lead Pitch :
20.574mm
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Length :
73.914mm
Height Seated (Max) :
4.030 102.36mm
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%