SFAF2008GHC0G
Mfr.Part #
SFAF2008GHC0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
DIODE GEN PURP 600V 20A ITO220AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
Capacitance @ Vr, F :
150pF @ 4V 1MHz
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Diode Type :
Standard
Reverse Recovery Time :
35ns
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 20A
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Datasheets
SFAF2008GHC0G
Taiwan Semiconductor SFAF2008GHC0G
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 20A -55°C~150°C 10μA @ 600V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole