SFAF2007GH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFAF2007GH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 500V 20A ITO220AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
Reverse Recovery Time :
35ns
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 500V
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Capacitance @ Vr, F :
150pF @ 4V 1MHz
Supplier Device Package :
ITO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
500V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Diode Type :
Standard
Current - Average Rectified (Io) :
20A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 20A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SFAF2007GH
Taiwan Semiconductor SFAF2007GH
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 20A -55°C~150°C 10μA @ 500V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole