SF8382-2PG-530
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF8382-2PG-530
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 2POS SOLDER CUP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Mini-Con-X®
Current Rating (Amps) :
13A
Number of Positions :
2
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Lighting, Medical
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.330 (8.38mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Keyed
Factory Lead Time :
8 Weeks
Backshell Material, Plating :
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Solder Cup
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Color :
Black, Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Datasheets
SF8382-2PG-530
Switchcraft / Conxall SF8382-2PG-530
Receptacle, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Threaded