SF4281V-11EPG-3ES
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF4281V-11EPG-3ES
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Shielded Multi-Con-X®
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating (Amps) :
5.6A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insert Material :
Polyester Resin
Orientation :
E
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Black, Silver
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Polyester Resin
Number of Positions :
11
Voltage - Rated :
600V
Feature :
Ground
Datasheets
SF4281V-11EPG-3ES
Receptacle, Male Pins Polyester Resin Panel Mount, Through Hole 11 Positions Solder Gold Bulk E Threaded
SF4281V-11EPG-3ES Overview
SF4281V-11EPG-3ES Features
Shielded Multi-Con-X® series
SF4281V-11EPG-3ES Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
SF4281V-11EPG-3ES Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER