SF4005-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF4005-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-57, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE AVAL 1A 600V SOD-57
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 1A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn96.5Ag3.5)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Connection :
Isolated
Max Surge Current :
30A
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Wire
Peak Reverse Current :
5μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
1A
JESD-30 Code :
E-LALF-W2
Average Rectified Current :
1A
Published :
Package / Case :
SOD-57, Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Recovery Time :
75 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Diode Type :
Avalanche
Pbfree Code :
yes
Reverse Recovery Time :
75 ns
Forward Current :
1A
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Reverse Voltage :
600V
Max Operating Temperature :
175°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
SF4005-TAP
Vishay SF4005-TAP
Avalanche Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1A -55°C~175°C 5μA @ 600V 2-Termination Tape & Box (TB) SOD-57, Axial Through Hole
SF4005-TAP Overview
Reverse voltage 600V is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 1A volts.In this case, forward current can reach 1A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 30A.1A represents the maximum output current.Based on the data chart, the peak reverse is 5μA.
SF4005-TAP Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
SF4005-TAP Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SF4005-TAP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB