SF17GHA0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SF17GHA0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 500V 1A DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Capacitance @ Vr, F :
10pF @ 4V 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 500V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
500V
Diode Type :
Standard
Packaging :
Tape and Box (TB)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 1A
Reverse Recovery Time :
35ns
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
SF17GHA0G
Taiwan Semiconductor SF17GHA0G
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 500V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole