SET100203
Mfr.Part #
SET100203
Description
DIODE MODULE 1000V 45A
Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
Output Current-Max :
90A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Operating Temperature (Max) :
175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
6μA @ 1000V
Mount :
Chassis, Stud
Terminal Position :
UPPER
Average Rectified Current :
45A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Non-rep Pk Forward Current-Max :
750A
Base Part Number :
SET100
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Reverse Current-Max :
6µA
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 54A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Reverse Recovery Time :
2 μs
JESD-30 Code :
O-XUPM-D2
Datasheets
SET100203
RECTIFIER DIODE Rectifier Diode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 45A 1kV-DC 1-Element Module Chassis, Stud Mount
SET100203 Overview
SET100203 Features
a forward voltage of 6μA
a forward voltage of 6μA
a maximum output voltage of 90A
SET100203 Applications
There are a lot of Semtech Corporation
SET100203 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23