SET050123
Mfr.Part #
SET050123
Description
DIODE MODULE 500V 20A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Configuration :
COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
Max Reverse Voltage (DC) :
500V
Reverse Recovery Time :
50 ns
JESD-30 Code :
O-XRPM-D2
Case Connection :
CATHODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 36A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
500A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 500V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
500V
Average Rectified Current :
20A
Terminal Position :
Radial
Mount :
Chassis Mount
Published :
Mounting Type :
Chassis Mount
Base Part Number :
SET05
Operating Temperature (Max) :
150°C
Output Current-Max :
40A
Reverse Current-Max :
40μA
Datasheets
SET050123
RECTIFIER DIODE Rectifier Diode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 20A 500V-DC 2-Element Module Chassis Mount
SET050123 Overview
It is important to use a forward voltage monitoring system and to ensure that the forward voltage does not exceed 40μA volts.A maximum output voltage of 40A can be supported.
SET050123 Features
a forward voltage of 40μA
a forward voltage of 40μA
a maximum output voltage of 40A
SET050123 Applications
There are a lot of Semtech Corporation
SET050123 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23