SET040103
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SET040103
Manufacturer
Semtech
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1000V 15A
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reach Compliance Code :
Unknown
Configuration :
Single
Reverse Current-Max :
2µA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Phases :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Radial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 18A
Mounting Type :
Chassis Mount
JESD-30 Code :
O-XRPM-D2
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
SET04
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
250A
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Average Rectified Current :
15A
Terminal Form :
Solder Lug
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 1000V
Output Current-Max :
30A
Application :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Module
Packaging :
Bulk
Reverse Recovery Time :
2 μs
Published :
Operating Temperature (Max) :
175°C
Mount :
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Pin Count :
2
Datasheets
SET040103
RECTIFIER DIODE Rectifier Diode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 15A 1kV-DC 1-Element Module Chassis Mount
SET040103 Overview
Monitoring of the forward voltage is advised, and the forward voltage should not exceed 2μA volts.A maximum output voltage of 30A is supported by array.
SET040103 Features
a forward voltage of 2μA
a forward voltage of 2μA
a maximum output voltage of 30A
SET040103 Applications
There are a lot of Semtech Corporation
SET040103 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R RADIAL
    CAP CER 10000PF 2KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R NONSTND
    CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23